גישות פונקציונליות לעומת קריטיות בהתנהגות ארגונית

כיצד גישות שונות להתנהגות ארגונית מעצבות את הדינמיקה במקום העבודה ? האם גישות פונקציונליות , שמתעדפות יעילות והתמקצעות, יעילות יותר מגישות ביקורתיות , המנתחות דינמיקה כוחנית והשלכות חברתיות? במאמר זה, אנו מתעמקים בעולם המרתק של התנהגות ארגונית , בוחנים את ההבחנות בין גישות פונקציונליות לביקורתיות ואת השפעתן על אופן פעולתן של ארגונים.

לעזרה יצירתית בתואר – פנו לדניאל מהמוקד האקדמי ! (צור קשר)

אנחנו אנשים שעושים עבודות אקדמיות ועוזרים באקדמיה בשלל דרכים!

כאן תוכלו לראות מרכיבים של דוגמה לסמינריונים מצטיינים !

נקודות עיקריות:

 • התנהגות ארגונית מושפעת מגישות שונות, כגון גישות פונקציונליות וביקורתיות .
 • גישות פונקציונליות נותנות עדיפות ליעילות והתמקצעות בתוך ארגון.
 • גישות ביקורתיות מנתחות דינמיקה של כוח והשלכות חברתיות במבנים ובפרקטיקות ארגוניות .
 • לשתי הגישות יש יתרונות ומגבלות .
 • הבנת ההבחנות הללו חיונית ליצירת מקומות עבודה יעילים ואחראים חברתית.

סקירה כללית של מבנים ארגוניים

המבנה הארגוני הוא עמוד השדרה של הפעילות של הארגון, הקובע כיצד העבודה זורמת ברמות ובמחלקות השונות. הוא ממלא תפקיד מכריע בהשגת ביצועים מקסימליים והתאמה לאסטרטגיית הארגון. הבנת המאפיינים , היתרונות והמגבלות של מבנים ארגוניים שונים חיונית למנהיגות יעילה וקבלת החלטות.

ישנם מספר סוגים של מבנים ארגוניים , שלכל אחד מהם מאפיינים והשפעות ייחודיות משלו על התקשורת, הטכנולוגיה, המדדים, הבעיות הגלובליות והשיקולים המשפטיים של הארגון. הסוגים הנפוצים ביותר כוללים:

 • מבנים אנכיים: מבנים אלו מאופיינים בשרשרת ברורה של פיקוד ורמות היררכיות מוגדרות היטב. ניתן לסווג אותם עוד יותר למבנים פונקציונליים ומבני חטיבה.
 • מבני מטריקס: במבני מטריקס, עובדים משובצים לצוותים תפקודיים וגם לצוותי פרויקט, מה שמאפשר שיתוף פעולה וגמישות בין תפקודיים.
 • מבני גבולות פתוחים: מבני גבולות פתוחים זורמים יותר וניתנים להתאמה, תוך התמקדות בעבודת צוות, שיתוף פעולה וחדשנות.

הטבלה הבאה מספקת השוואה מפורטת של מבנים ארגוניים אלה:

מבנה ארגונימאפייניםיתרונותמגבלות
מבנים אנכייםהיררכיה ברורה עם מחלקות או חטיבות פונקציונליות ברורות.חלוקת עבודה והתמקצעות יעילה.קשרי דיווח ברורים ותהליכי קבלת החלטות.מומחיות מתמחה בתחומים תפקודיים.תקשורת מושחתת ושיתוף פעולה בין תפקודי מוגבל.פוטנציאל לאי התאמה בין אזורים תפקודיים.קשיח ועמיד בפני שינויים.
מבני מטריקסמבנה היברידי המשלב צוותים פונקציונליים ופרויקטים.תקשורת ושיתוף פעולה משופרים בין המחלקות.גמישות להתאמה לדרישות הפרויקט המשתנות.הגברת הידע והמיומנויות בין תפקודיים.יחסי דיווח מורכבים ועימותים פוטנציאליים של סמכויות.דרישות תיאום וניהול גבוהות יותר.פוטנציאל לעמימות תפקיד ומאבקי כוח.
מבני גבולות פתוחיםמבנים גמישים ומסתגלים המקדמים שיתוף פעולה וחדשנות.הגברת היצירתיות ויצירת רעיונות.קשוב לשינויים בשוק ולהזדמנויות מתפתחות.מעודד עבודת צוות ותקשורת בין תפקודיים.פוטנציאל להפחתת מיקוד ואחריות עקב היעדר מבנה פורמלי.מאתגר לנהל קונפליקטים וקבלת החלטות בצוותים.דורש תרבות תומכת ומנהיגות מיומנת.

הבנת היתרונות והחסרונות של כל מבנה ארגוני חיונית למנהיגים כדי לקבל החלטות מושכלות המתאימות למטרות ולערכים של הארגון. על ידי בחירת המבנה המתאים ביותר, ארגונים יכולים לייעל את הביצועים שלהם, לשפר את התקשורת ושיתוף הפעולה ולהסתגל לדינמיקת השוק המשתנה.

אבולוציה של מבנים ארגוניים

מבנים ארגוניים התפתחו עם הזמן, ועברו ממבנים רשמיים מסורתיים למבנים גמישים ומתאימים יותר. בעבר, חברות עקבו אחר מבנים אנכיים, שבהם עובדים קובצו על סמך הפונקציות, האזורים או קווי המוצר שלהם. עם זאת, ככל שארגונים הפכו ליותר ויותר גלובליים ודינמיים, הם הכירו בצורך במבנים גמישים יותר שיוכלו להגיב במהירות לסביבות עסקיות משתנות.

התפתחות זו במבנים ארגוניים נבעה בעיקר על ידי המטרה לשפר את הנוכחות הגלובלית , לקדם חדשנות ולטפח גישה יזמית בקרב כל חברי הארגון.

יתרונות ומגבלות של מבנים פונקציונליים

המבנה הפונקציונלי הוא מבנה ארגוני נפוץ שבו עובדים מקובצים לפי הפונקציות המיוחדות שלהם, כגון כספים, תפעול, משאבי אנוש ושיווק. מבנה מסוג זה מאפשר לעובדים לפתח מומחיות בתחומי ההתמחות שלהם ולבצע משימות שהם הכי בקיאים בהן.

מבנים פונקציונליים מציעים מספר יתרונות :

 • יעילות: על ידי התמקדות בפונקציות ספציפיות, העובדים יכולים להיות מיומנים ויעילים ביותר בתחומי ההתמחות שלהם.
 • מומחיות: לעובדים יש הזדמנות לפתח מומחיות וידע עמוקים בתחומים הספציפיים שלהם, מה שיכול להוביל לשיפור קבלת החלטות ופתרון בעיות.
 • מסלולי קריירה ברורים: מבנים פונקציונליים מספקים מסלולי קריירה ברורים לעובדים במסגרת התפקידים המיוחדים שלהם, ומאפשרים צמיחה ופיתוח מקצועיים.

עם זאת, למבנים פונקציונליים יש גם מגבלות :

 • חוסר תיאום: חלוקת התפקידים עלולה להוביל לממגורות, בהן המחלקות פועלות באופן עצמאי ללא תיאום ותקשורת יעילה ביניהן.
 • קושי בקידום פעילות חוצת תפקודיות: מבנים תפקודיים יכולים להפריע לשיתוף פעולה ופעילות חוצת תפקודיות , מה שעלול להגביל חדשנות ויצירתיות בארגון.
 • התנגדות לשינוי: מבנים פונקציונליים עשויים להתנגד לשינויים הדורשים שיתוף פעולה ותיאום בין תפקודיים, מה שהופך אותו למאתגר להסתגל לדינמיקה או אסטרטגיות שוק חדשות.

לסיכום, בעוד שמבנים פונקציונליים מציעים יתרונות כמו יעילות ומומחיות, יש להם גם מגבלות הקשורות לקואורדינציה, פעילות חוצת תפקודיות והתנגדות לשינוי. מבנה זה מתאים ביותר לארגונים מרוכזים של קבלת החלטות עם חששות או יעדים משותפים מוגבלים בין תחומים פונקציונליים.

הגישות הקריטיות להתנהגות ארגונית

כאשר בוחנים התנהגות ארגונית, גישות ביקורתיות מציעות פרספקטיבה ברורה על ידי התמקדות בדינמיקת הכוח וההשלכות החברתיות של מבנים ופרקטיקות ארגוניות. גישות אלו מכירות בחשיבות של התחשבות בסוגיות חברתיות רחבות יותר, כגון אי שוויון, אי צדק וקיימות, בהבנת אופן הפעולה של ארגונים.

גישות ביקורתיות משתמשות בחשיבה מערכתית כדי לנתח כיצד מבנים ופרקטיקות ארגוניים משפיעים על מחזיקי עניין שונים ועל ההקשר החברתי הרחב יותר. על ידי ראיית ארגונים כמערכות מורכבות, תיאורטיקנים ביקורתיים בוחנים את יחסי הגומלין בין אלמנטים שונים, כגון דינמיקת כוח, היררכיות וערכים, כדי להבין את הדינמיקה הבסיסית שמעצבת התנהגות ארגונית.

הם קוראים תיגר על הנחות היסוד המסורתיות ומבקשים ליצור ארגונים שוויוניים ואחראים חברתית יותר.

באמצעות גישות ביקורתיות, חוקרים ואנשי מקצוע שואפים לזהות ולטפל בחוסר איזון כוח בתוך ארגונים. על ידי בחינת חלוקת הכוח והמשאבים, תיאורטיקנים ביקורתיים מבקשים לקדם הכלה, הוגנות וצדק חברתי במסגרות ארגוניות. הם דוגלים באסטרטגיות המאתגרות את מבני הכוח הקיימים, מטפחות מעורבות והעצמת עובדים ומקדמות אחריות ושקיפות.

עקרונות מרכזיים של גישות קריטיות בהתנהגות ארגונית

 • הקשר חברתי: גישות ביקורתיות מדגישות את החשיבות של התחשבות בהקשר החברתי שבו פועלים ארגונים כדי להבין את ההשפעה הרחבה יותר של התנהגותם.
 • דינמיקת כוח: גישות אלו מזהות ומנתחות דינמיקה של כוח בתוך ארגונים, תוך בחינת האופן שבו כוח מופץ, מפעיל ומאתגר.
 • חשיבה מערכות: תיאורטיקנים ביקורתיים משתמשים בחשיבה מערכתית כדי להבין כיצד אלמנטים שונים בתוך ארגון מקיימים אינטראקציה ומשפיעים על התנהגות.
 • אחריות חברתית: גישות ביקורתיות מדגישות את הצורך של ארגונים להיות אחראיים חברתית, תוך התחשבות בהשלכות האתיות של מעשיהם והחלטותיהם.
 • קבלת החלטות מכילה: גישות ביקורתיות מקדמות תהליכי קבלת החלטות מכילים הכוללים נקודות מבט מגוונות ומאתגרות מבנים היררכיים.

על ידי שימוש בגישות ביקורתיות להתנהגות ארגונית, חוקרים ועוסקים שואפים ליצור ארגונים מכילים, אתיים ואחראים חברתית יותר. גישות אלו מספקות תובנות חשובות לגבי הדינמיקה הכוחנית וההשלכות החברתיות של מבנים ופרקטיקות ארגוניות, ומאפשרות למנהיגים לקבל החלטות מושכלות ולהניע שינוי חיובי.

כל אלו, משפיעים וודאי, ישירות על הארגון. באופן ישירות על מדדי הביצועים המרכזיים ועל חמשת הכוחות . כמובן, שניתוחים שנעשו לפני הבנת המסקנות הללו, עלולים להיות לא רלוונטים ועל כן עדיף יהיה פילוח מיקוד ומיצוב מחודש, הבנת החוזקות החדשות, יהיו קרטיות.

סיכום

לסיכום, הבנה מקיפה של התנהגות ארגונית היא חיונית להבנת הדינמיקה של מקום העבודה . משחק הגומלין בין גישות פונקציונליות לביקורתיות מציע תובנות חשובות לגבי האופן שבו ארגונים פועלים ומקיימים אינטראקציה בתוך ההקשר החברתי הרחב יותר.

גישות פונקציונליות , עם הדגש שלהן על אופטימיזציה של יעילות והתמחות, מאפשרות לארגונים לייעל את התפעול ולמקסם את המומחיות האישית. גישות אלו מטפחות מבנה היררכי ברור ומעודדות עובדים להתמקד בתפקידים ובאחריות הספציפיים שלהם.

מצד שני, גישות ביקורתיות שופכות אור על דינמיקת כוח והשלכות חברתיות. על ידי בחינת ההקשר החברתי הרחב יותר, ארגונים יכולים לזהות ולטפל באי-שוויון, עוולות ובעיות קיימות. גישות ביקורתיות מספקות מסגרת ליצירת מקומות עבודה שוויוניים ואחראיים יותר מבחינה חברתית.

בסופו של דבר, ארגונים יכולים להפיק תועלת משילוב אלמנטים של גישות פונקציונליות וביקורתיות כאחד. על ידי בחינת היתרונות והמגבלות של כל גישה, מנהיגים יכולים לקבל החלטות מושכלות לגבי מבנים ופרקטיקות ארגוניות. גישה משולבת זו יוצרת מקומות עבודה יעילים יותר המאזנים בין יעילות והתמקצעות עם אחריות חברתית והכלה.

Scroll to Top